Android Instant Apps już niedługo!

Komentarz

Aplikacja Newsy Systemy operacyjne

Osiem miesięcy temu odbyła się konferencja I/O. Pojawiło się wówczas wiele firm z nowymi koncepcjami. Jednym z takich pomysłów był Android Instant Apps zaprezentowany przez Google.

Jest to technologia dzieląca aplikację na moduły, pozwalająca na zainstalowanie danego, potrzebnego w danym momencie komponentu, aby nie instalować całej APK. Po długiej przerwie od informacji dowiadujemy się, że wybrani deweloperzy mają możliwość testowania AIA (Android Instant Apps).

O co się dokładnie rozchodzi? Użytkownik Androida, aby wyświetlić link od znajomego z aplikacji Tasty musi ją całą pobierać. Z pomocą przychodzi AIA, który nie pobiera całej aplikacji, lecz moduł,  który jest odpowiedzialny za wyświetlanie linków. Zresztą, sami zobaczcie:

To nie wszystko. AIA pozwala na kompatybilność z starszymi SO takimi jak Android 4.4 KitKat, z którego korzysta największa grupa użytkowników. Mowa tu o ponad 20% społeczności Androida.

Na blogu systemu pojawił się wpis, że pierwsze instalacje AIA w aplikacjach partnerów Google są już za nami. Aplikacje, które zostały poszerzone o Instant Apps to: Viki, Wish, BuzzFeed oraz Periscope.

Wraz z wpisem zostały udostępnione informacje, opisujące jak aplikacje będą dzielone na moduły.

Będzie to wielkie ułatwienie dla każdego użytkownika Androida, jak i drugie życie starszych modeli telefonów oraz tabletów działających na systemie Android.