GTA V i autonomiczna jazda?

Komentarz

Newsy

Tak! Jeśli wiesz co to DeepDrive oraz OpenAi Universe to już się spodziewasz czego będą dotyczyły najbliższe linijki.

Dla mniej wtajemniczonych, zobaczcie nagranie z przykładowego testu.

O co chodzi?

Projekt DeepDrive zakłada umożliwienie testowania algorytmu AI, natomiast OpenAi Universe to projekt w założeniach ułatwiający wdrażanie powyższych w symulację. Razem pomagają udoskonalać systemy autonomicznego sterowania pojazdami w ruchu drogowym.

Zapytacie „Dlaczego GTA V?”.

Gra przedstawia nam bardzo realistyczne odwzorowanie kształtu terenu, zachowania pojazdów i przechodniów. Co za tym idzie jest idealnym środowiskiem do testowania takich systemów.

Nasuwa się kolejne pytanie „A co nam to tak naprawdę da?”.

Bardzo sporo! A mianowicie pozwoli na zmniejszenie czasu wdrożenia systemu w środowisko, a przede wszystkim obniży koszty całego przedsięwzięcia. Jak zmniejszy koszty? Posłużę się przykładem prostej sytuacji, gdzie samochód sterowany algorytmem „wymyka się” spod kontroli i wpada w grupę przechodniów, kolejny krok, i zła interpretacja linii, i samochód jedzie dalej w ludzi, i wpada na skrzyżowanie, gdzie uderza TIR, i… Już skończę, bo pokazało to skalę problemu.

Według mnie inicjatywa godna pochwały, a dodatkowo może samemu zobaczę co można ciekawego z tym zrobić. Oczywiście wymagana jest własna kopia gry. 😉 A co Wy myślicie na ten temat? Odpowiadajcie w komentarzach!