Fenomen id Software. Ich wkład w gatunek FPP/FPS cz.1

1 Reply

Gry PC Publicystyka Retro

Jak id Software zrewolucjonizowało rynek gier? Historia geniuszu grafiki lat 90’tych.

Każdy doświadczony gracz zapewne zna id Software, ale czy każdy wie co im zawdzięczamy? Jak ekipa programistów zrewolucjonizowała rynek gier w latach 90’tych? Postaram się to wam przybliżyć.

Oficjalnie id zostało założone w 1991 roku, jednak swoją działalność zaczęło rok wcześniej. Wielu z nas kojarzy ich znakomity produkt jakimi jest Wolfenstein 3D i to dzięki niemu zaczęło się robić głośno wokół dwóch John’ów (John Carmack oraz John Romero).

Seria przygód Williama „B.J.” Blazkowicza nie była pierwsza grą z ich ręki. Mało kto pamięta platformówkę Commander Keen z 1990 roku. Jest to mało wymagająca gra platformowa, w której wcielamy się w postać tytułowego Commander’a Keen’a i mamy za zadanie zniszczyć najeźdźców z kosmosu. Fabuła jest o tyle ciekawa, że to co widzimy dzieje się w wyobraźni naszego protagonisty. Po sukcesie jaki przyniósł im wyżej wymieniony tytuł działacze id Software postanowili chwycić się tego z czego ich wszystkich znamy. Zabrali się za gry FPP/FPS.

Wiele czasopism nagminnie popełnia kardynalny błąd pisząc, że pierwszą gra FPS wydaną przez id był Wolfenstein 3D. Rok przed premierą „Wolfa” chwilę chwały miały dwie produkcje które tworzyły, że tak to ujmę fundamenty pod gatunek FPP/FPS. Mowa tutaj o takich tytułach jak Hovertank 3D oraz Catacomb 3D.

Nasz trójwymiarowy czołg nie spełnił oczekiwań wielu graczy z powodu topornego sterowania oraz braku jakichkolwiek tekstur na ścianach, sufitach oraz podłodze co spowodowało częste gubienie się w labiryncie pomieszczeń. O ile Hovertank spotkał się z falą krytyki, o tyle Catacomb doczekało się dwóch kontynuacji The Catacomb Abyss oraz Catacomb Armageddon. Wszystkie te gry działały na podstawowym silniku graficznym, który został ostatecznie dopracowany i wykorzystany w Wolfenstein’ie. Właśnie teraz dotarliśmy do tego momentu, w który to świat dowiedział się o id Software – do roku 1992.