Fundroid » Gry » Newsy » PC

Koniec zabezpieczeń antypirackich? Denuvo przestaje być skuteczne.

Komentarz

Gry Newsy PC

Większość z nas miała zapewne styczność z tak zwanymi piratami, czy to przy grach czy w prawdziwym życiu. Pirackie wersje są niczym innym niż wynikiem włamań na oficjalne strony developerów i udostępniania ich gier za darmo na różnych, podłych stronach. Jednym z programów chroniących gry przed scrackowaniem jest Denuvo, które działało, ale tylko przez dość krótki okres czasu.

Denuvo jest programem, z którego korzysta pełno developerów w celu uchronienia swoich produkcji przed scrackowaniem (pomijanie fragmentu programu, w którym próbuje on próbuje zweryfikować legalność). Z takiego narzędzia skorzystały m.in: Capcom – znany z produkcji nowego Resident Evil 7: Biohazard, czy Funcom, wydawca Conan Exiles. Okazuje się, że program przechodzi ciężkie czasy i staje się coraz mniej skuteczny. Już kilka dni po premierze gry RE7: Biohazard, została ona skopiowana i udostępniona jako pirat, a Conan czuł się bezpieczny przez zaledwie 2 dni.  W tym drugim przypadku, powstały także pirackie wersje serwerów co potrafi dobić każdego twórcę. Przedstawiciel Denuvo tłumaczy:

Proszę zauważyć, iż zawsze określaliśmy nasze rozwiązania mianem trudnych, a nie niemożliwych do złamania. Dotychczas tylko jedna piracka grupa była w stanie je ominąć.

Cały czas pracujemy nad ulepszaniem naszej technologii Anti-Tamprer i nowe rozwiązania będą wprowadzone w przyszłych aktualizacjach. Tak samo będzie w tym przypadku, na podstawie którego wyciągniemy odpowiednie wnioski.

Jest prawdą, iż wspomniany tytuł został złamany kilka dni po premierze, ale przypominamy, iż każda niezabezpieczona gra lub jej aktualizacja jest piracona w dniu swojego debiutu, więc w ostatecznym rozrachunku nasze rozwiązanie nie dopuściło do takiej sytuacji.

Takie zagrania mają plusy, oraz minusy. Z jednej strony, developerzy tracą pieniądze, bo gry w dzisiejszych czasach nie są tak tanie, a z drugiej powoduje to zwiększenie ich popularności. Ja osobiście nie popieram takich działań, które oczywiście są niezgodne z prawem.