Fundroid » Gry » Konsole » Newsy » PC

Kręte ścieżki Elektroników…

Komentarz

Gry Konsole Newsy PC

„Złota kupa” – to nie jedyne takie wyróżnienie na koncie Electronic Arts. Niezbyt mądre decyzje najważniejszych osób w firmie, praktyki wobec graczy – czynniki te nie sprzyjają twórcom, a gdyby nie kilka przypadkowych wypadków w historii – dziś nie byłoby nawet The Sims, Simcity czy serii FIFA, a to zdecydowanie perełki EA.

Will Wright, twórca The Sims postanowił stworzyć program umożliwiający projektowanie mieszkań oraz domów. Trudno mu było znaleźć kogoś, kto byłby gotów zainwestować pieniądze w produkt, który może okazać się porażką. EA też było sceptycznie nastawione do tego pomysłu i nie chcieli wyłożyć  zbyt wielkiej kasy na symulator życia – bo po co to komu? Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, a niewiele brakowało i produkt nie ujrzałby światła dziennego.

Z kolei w USA panowało przekonanie, że piłka nożna to zbyt skomplikowana dyscyplina i nie sprawdzi się w formie gry komputerowej. Założyciel Electronic Arts, Trip Hawkins. podkreśla, że:

– W Stanach panował wielki sceptycyzm jeśli chodzi o przyszłość piłki nożnej. Nikt się nią nie interesował.

Studio było przeciwne stworzeniu gry piłkarskiej – według nich był to zbyt skomplikowany sport. Jak twierdzi były członek zarządu, Mark Lewis, FIFA narodziła się dzięki sukcesom Johna Maddena – twórcy Maddena, gry o futbolu amerykańskim. To on wyszedł z inicjatywą, aby europejskie studia firmy zajęły się grą piłkarską, dzięki temu poprawiłaby się pozycja firmy w Europie. Znowu więc pomysł, który studio z góry uznawało za skazany na porażkę, okazał się strzałem w dziesiątkę, a FIFA o dziś sprzedaje się świetnie.

Złota kupa” towarzyszy EA od bardzo dawna. Przkładowo, trzy lata temu gracze byli bardzo sfrustrowani problemami z SimCity oraz zakończeniem Mass Effecta 3. Być może to zdecydowało o wyniku.

Ale czy tak naprawdę takie odznaczenie ma dla Elektroników jakiekolwiek znaczenie? Ich gry nadal świetnie się sprzedają, pomimo wielu gaf, błędów, pazernych decyzji. Kasa jest, a to w tej branży liczy się najbardziej.